Home staging – zacznij od sprzątania!

administrator 8 kwietnia 2021

Na pierwszy rzut oka wchodząc do mieszkania lub domu od razu zauważymy bałagan. Sprawi on, że nieruchomość wyda się nam dużo mniejsza niż rzeczywiście jest i niezbyt przyjemna. Będzie to widok niewątpliwie odstraszający i szybko zniechęci potencjalnych klientów do zakupu. Dlatego na początek warto zadbać o porządek. Jeżeli prezentowane mieszkanie do sprzedaży jest jeszcze zamieszkiwane będzie to zapewne nieco trudniejsze. Warto jednak w czasie w którym jest ono prezentowane potencjalnym klientom przez pracowników biura nieruchomości włożyć maksymalny wysiłek w jego czystość. Ubrania powinny być pochowane do zamykanych szaf. Półki na książki lub inne drobiazgi powinny być czyste i równo poukładane. Ilość stojących na zewnątrz rzeczy należy zminimalizować. Szczególnie takie, które personalizują wnętrze. Dotyczy to zdjęć, obrazów na ścianach, pamiątek z podróży lub wierzeń właściciela nieruchomości.

Wnętrze powinno być urządzone neutralnie, aby każdy kto do niego wejdzie czuł się tam dobrze. Zbyt duża ilość bibelotów może przytłaczać i znacznie pomniejszać wnętrze. Ponadto zbiera się na nich kurz i trzeba go stale wycierać. Nieruchomość przede wszystkim powinna być bardzo dobrze wysprzątana. Bardzo duże znaczenie mają okna. Powinny być czyste, bez smug. Jeżeli na oknach wiszą firany, zasłony i powodują, że ilość wpadającego do środka światła dziennego znacząco się zmniejsza warto zastanowić się czy nie zamienić ich na lekkie i prześwitujące lub w ogóle z nich zrezygnować. Zamiast firan i zasłon można zamontować rolety, które na czas prezentacji mieszkania można odsłonić. Szczególnie ważne jest to jeżeli z okien roztacza się piękny widok, wówczas on może zdecydować o decyzji zakupu mieszkania lub domu przez klienta. Odsłonięte okna powiększają wnętrze, dlatego na parapetach nie powinny stać duże kwiaty. Jeżeli już to drobne nie zasłaniające widoku. Warto zadbać także o to aby umyć dokładnie parapety, kaloryfery, które najczęściej znajdują się pod oknem.

W mieszkaniu trzeba także zadbać o podłogi. Powinny być czyste, umyte przyjemnie pachnącym środkiem czystości. Jeżeli można zdjąć dywany i chodniki warto to zrobić. Są to takie elementy wyposażenia mieszkania, które zbierają zapachy poprzednich lokatorów. Po ich zdjęciu może okazać się, że specyficzny zapach w pomieszczeniu, który był trudny do usunięcia nagle zniknie. Pracownik biura nieruchomości wchodząc do mieszkania od razu zwróci na to uwagę i jeżeli zaleci zmianę warto go w tym zakresie posłuchać. Podłogi bez wykładzin, dywanów i chodników prezentują się często zdecydowanie lepiej. Powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają wrażenie lepiej ustawnych.

Mieszkanie powinno być czyste, ze ścian należy zetrzeć kurz, ściągnąć pajęczyny. Kurz lubi gromadzić się także pod meblami, tapczanami czy za drzwiami. Przed każdą wizytą potencjalnych klientów warto poświęcić czas na to, aby zrobić dokładne porządki. Zapach unoszący się w mieszkaniu lub domu powinien być przyjemny, nie drażniący. Jeżeli chcemy użyć dostępnych w sklepach akcesoriów zapachowych, warto wybierać delikatne zapachy z możliwością ich regulacji. Przed wizytą pracownika biura nieruchomości z klientami należy dobrze wywietrzyć mieszkanie.