Home staging – optyczny porządek mieszkania na sprzedaż

administrator 8 kwietnia 2021

Mieszkanie na sprzedaż lub dom wystawiony na sprzedaż, w którym mieszkała rodzina przez wiele lat bardzo często jest dość mocno zagracone. Na czas prezentacji mieszkania warto usunąć zbędne meble, które zmniejszają optycznie przestrzeń. Pracownik biura nieruchomości od razu po wejściu zauważy zbędne rzeczy. Warto go w tym bardzo dokładnie posłuchać. Trudno jest tego dokonać jednocześnie mieszkając w nieruchomości, zdecydowanie łatwiej to zrobić gdy w mieszkaniu nie przebywają już lokatorzy. Ze ścian powinny zniknąć obrazy, zdjęcia, plakaty, pamiątki. Im mniej sprzętów tym mieszkanie wydaje się bardziej ustawne i przestronne. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. W ciągu dosłownie kilku sekund u kupującego tworzy się wrażenie, które będzie miało wpływ na ostateczną decyzję o zakupie lub rezygnacji z zakupu nieruchomości. Im jaśniejsze, czystsze i przestronniejsze pomieszczenia tym większa szansa na szybką sprzedaż nieruchomości.

Pracownicy biura nieruchomości odpowiedzialni za przygotowanie nieruchomości do sprzedaży potrafią doradzić w jakim stylu urządzić mieszkanie aby szybko i za dobrą cenę je sprzedać. Obecnie mieszkania urządzane są w neutralnych kolorach, takich jak: biel, beż lub jasny szary. Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń i dają odczucie czystości. Im mniej jaskrawych kolorów tym lepiej. Osoby zamieszkujące przez wiele lat nieruchomość nie zauważają po latach drobnych usterek. Warto przyjrzeć się mieszkaniu pod w tym kątem. Popsute kontakty, klamki, nie działający dzwonek, ciężko otwierający się zamek w drzwiach wejściowych, kapiący kran niewątpliwie zwrócą uwagę kupującego. Będzie on miał wówczas wrażenie, że właściciel nie dbał o nieruchomość i zapewne w mieszkaniu kryje się więcej usterek.

Dlatego warto zadbać o drobne remonty i wykonać je przed prezentacją mieszkania lub domu. Jeżeli wraz z mieszkaniem sprzedawana jest piwnica należy zadbać także o nią. Jeżeli jest mała trzeba wynieść z niej wszystkie rzeczy. Jeżeli klienci chcą ją użytkować i będą chcieli ją obejrzeć musi być ona zaprezentowana w całej okazałości. To samo dotyczy balkonu. Zbyt duża ilość sprzętów, kwiatów i innych akcesoriów może optycznie go zmniejszać i powodować, że wyda się on mało użyteczny. Każdy dodatkowy element mieszkania może być dużym atutem dla nowej rodziny. Dlatego warto zadbać o każdy szczegół. W mieszkaniu oprócz pokoi bardzo ważna jest także kuchnia i łazienka. Oba pomieszczenia w nieruchomości powinny być bardzo dobrze przygotowane.

W kuchni należy dokładnie zmyć blaty, szafki, okap, zlew, podłogi. Ilość znajdujących się na blatach sprzętów należy ograniczyć do minimum. Jeżeli można schować je do zamykanych szafek należy to zrobić. Im większa powierzchnia możliwa do wykorzystania jako blat roboczy tym lepiej. Podczas prezentacji mieszkania przez pracownika biura nieruchomości klientowi brudne naczynia powinny być pochowane, jak to jest możliwe do zmywarki. Nie powinny one stać na wierzchu. W łazience także trzeba schować osobiste akcesoria i sprzęty takie jak suszarki czy golarki. Stara armatura powinna być wymieniona na nową. Pleśń i grzyb na fugach powinien być usunięty. Łazienka będzie wyglądała zdecydowanie lepiej jeżeli armatura będzie czysta.  Na wieszakach powinny wisieć świeże w pastelowych kolorach ręczniki a na umywalce nowe mydło. Parę drobiazgów może spowodować, że łazienka zaprezentuje się o wiele lepiej.